Łysienie to często wynik niedoboru składników odżywczych. Tabletki na wypadanie włosów znajdziesz w internetowej Aptece Centralnej.

28.03.2025

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny łysiny, rodzaje łysienia i sposoby leczenia

Choć wypadanie włosów i łysienie może być postrzegane jako naturalna konsekwencja starzenia się, dla wielu mężczyzn stanowi to istotny problem emocjonalny, prowadzący do utraty pewności siebie i zakłócenia postrzegania własnej atrakcyjności. Znajomość przyczyn problemu oraz umiejętność rozpoznania rodzaju łysienia może pomóc w doborze odpowiedniej kuracji, która zahamuje proces utraty włosów, wzmocni cebulki i będzie stymulować porost nowych kosmyków.

Dlaczego wypadają włosy? Przyczyny łysienia u mężczyzn

Do najczęściej wymienianych powodów utraty włosów u mężczyzn wymienia się geny, hormony, starzenie, stres, a także choroby dermatologiczne, nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne i niehigieniczny tryb życia. 

  • Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest dziedziczność.
  • Hormony, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT), odgrywają istotną rolę w łysieniu u mężczyzn. DHT może powodować, że włosy stają się cieńsze i słabsze, a w rezultacie prowadzić do wypadania włosów.
  • Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn obserwuje się naturalne przerzedzenie włosów. Proces ten może być przyspieszony przez inne czynniki, takie jak genetyka czy zmiany hormonalne.
  • Silny stres może wpływać na funkcjonowanie organizmu, w tym również na zdrowie włosów. Stres może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn.
  • Dieta uboga między innymi w żelazo, cynk czy witaminy z grupy B, może prowadzić do osłabienia włosów.
  • Niektóre choroby skóry głowy, takie jak łupież, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych, mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn.
  • Palenie papierosów może wpływać na krążenie krwi w skórze głowy i prowadzić do osłabienia włosów oraz ich wypadania.
  • Częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów, takich jak żele czy lakiery, może przyczynić się do uszkodzenia kosmyków.

Łysienie u mężczyzn – rodzaje

Rodzaj męskiego łysienia zależy w głównej mierze od przyczyny nadmiernego wypadania włosów. 
Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia u mężczyzn. Jest ono spowodowane działaniem hormonów płciowych (androgenów), głównie dihydrotestosteronu (DHT), który powoduje kurczenie się mieszków włosowych. Ten rodzaj łysienia zazwyczaj zaczyna się od cofania linii włosów na skroniach i na czole,
Łysienie plackowate występuje, gdy układ odpornościowy atakuje własne mieszki włosowe, powodując ich zapalenie, a w rezultacie utratę włosów. Objawia się pojawiającymi się nagle okrągłymi lub owalnymi obszarami łysienia na skórze głowy.
Telogenowe łysienie — mówimy o nim gdy większa ilość włosów niż zwykle przechodzi w fazę spoczynku (telogen), a następnie wypada. Może to być spowodowane stresem, chorobami, nieodpowiednią dietą, lekami, zmianami hormonalnymi, urazami czy operacjami. Telogenowe łysienie zazwyczaj jest odwracalne, jeśli usuniemy przyczynę lub leczymy stan zdrowotny, który go wywołał. W większości przypadków włosy zaczynają ponownie rosnąć po ustaniu działania czynnika wywołującego. Jeśli jednak łysienie jest spowodowane ciężkim stresem lub chorobą, może to wymagać profesjonalnej pomocy lekarskiej. 

Jak leczyć wypadanie włosów?

Leczenie i zapobieganie wypadaniu włosów może być realizowane za pomocą różnych metod, w tym suplementów diety, wcierek i kosmetyków. W cięższych przypadkach stosowane są leki na receptę, a w przypadku braku odpowiedzi organizmu na leczenie można rozważyć przeszczep włosów. 

Tabletki przeciw wypadaniu włosów

Tabletki na wypadanie włosów dostępne bez recepty to zazwyczaj suplementy diety uzupełniające niedobory ważnych dla zachowania zdrowego wyglądu składników, takich jak witaminy, minerały czy ekstrakty roślinne.

  • Biotyna, znana również jako witamina B7 lub H, jest jednym z najczęściej stosowanych składników suplementów na wypadanie włosów. Pomaga w utrzymaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci poprzez wspieranie produkcji keratyny.
  • Cynk jest niezbędny dla wzrostu i regeneracji komórek, w tym komórek włosów. Niedobór cynku może przyczynić się do wypadania włosów, dlatego jego suplementacja może być korzystna dla zachowania bujnej fryzury.
  • Niedobór żelaza może prowadzić do osłabienia włosów. Suplementacja żelazem może być szczególnie pomocna u osób z niedoborem tego składnika.
  • Kwas foliowy (witamina B9) jest istotny dla prawidłowego wzrostu komórek, w tym komórek włosów.
  • Ekstrakt z pokrzywy zawiera składniki, które mogą być korzystne dla zdrowia włosów, takie jak krzem, flawonoidy i minerały.
  • Skrzyp polny jest bogatym źródłem krzemionki, która jest istotna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci. Krzemionka może pomóc w utrzymaniu elastyczności i wytrzymałości włosów, co może przeciwdziałać ich łamliwości i wypadaniu.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety w tym witaminy i minerały powinny być stosowane po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą i zawsze zgodnie z zaleceniami dawkowania.

Wcierki do włosów i szampony na wypadanie włosów 

Ampułki i wcierki do włosów oraz specjalistyczne szampony są popularnym sposobem miejscowego leczenia łysienia. Dzięki działaniu składników aktywnych preparaty te mogą pomóc w poprawie kondycji zarówno włosów, jak i skóry głowy. 

  • Minoxidil jest jednym z najczęściej stosowanych we wcierkach składników. Minoxidil działa poprzez stymulację krążenia krwi w skórze głowy, co może pomóc w odżywieniu mieszka włosowego i stymulacji wzrostu nowych włosów.
  • Ekstrakty roślinne, takie jak pokrzywa, żeń-szeń, aloes czy rozmaryn to naturalne składniki, które mogą wspierać zdrowie włosów poprzez dostarczenie skórze głowy składników odżywczych oraz stymulowanie wzrostu włosów.
  • Kofeina może pomóc w stymulacji wzrostu włosów poprzez blokowanie działania dihydrotestosteronu (DHT), który jest związany z łysieniem typu męskiego. Wcierki i szampony z kofeiną mogą być skutecznym sposobem na poprawę gęstości włosów.
  • Niektóre wcierki i szampony zawierają witaminy, takie jak biotyna, witamina E, czy witaminy z grupy B, oraz minerały, takie jak cynk czy żelazo. Te składniki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów i zapobieganiu ich wypadaniu.
  • Zastosowane we wcierkach olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy czy olejek z mięty pieprzowej, mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych skóry głowy oraz w zapobieganiu infekcjom, co może być korzystne dla zdrowia włosów.

Przed użyciem jakiegokolwiek dostępnego bez recepty preparatu na łysienie zaleca się przeczytanie instrukcji producenta oraz przeprowadzenie testu alergicznego. 

Jeśli pomimo regularnego stosowania ogólnodostępnych środków problem z wypadaniem włosów będzie się utrzymywał lub nasilał, warto skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje dobraną do indywidualnych potrzeb farmakoterapię.

Leki na wypadanie włosów

W przypadkach, gdy wypadanie włosów jest spowodowane chorobami skóry głowy, infekcjami czy  stanami zdrowotnymi, lekarz może zalecić leki na receptę, takie jak kortykosteroidy, hormony, antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze.

Przeszczep włosów

W przypadkach łysienia opornego na leczenie farmakologiczne, suplementację i dostępne bez recepty środki skuteczną metodą przywracania włosów może okazać się przeszczep. Przeszczep włosów, znany również jako transplantacja włosów, jest chirurgiczną procedurą polegającą na przeniesieniu włosów z obszarów, gdzie są one obfite (zazwyczaj z tyłu lub z boków głowy), do obszarów, gdzie występuje wypadanie włosów. Procedura ta może być skuteczną metodą przywracania naturalnego wyglądu i gęstości włosów, ale wymaga tona czasu i nakładu finansowego.

Bibliografia:

  1. Barancewicz-Łosek M., Łysienie typu męskiego, Świat Medycyny i Farmacji
    2005/2006, vol. 10/11: 44-47.
  2. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska A., Wisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/5.
  3. Kierah A., 101 pytań o przeszczep włosów, 2024.
  4. Kozłowska U., Kozłowska A., Patofizjologia wzrostu włosa i utraty włosów, Przegląd Dermatologiczny 2001, vol. 1: 19-25.
  5. Kozłowska U., Kozłowska A., Obraz kliniczny i metody leczenia najczęstszych postaci łysienia, Przegląd Dermatologiczny 2001, 4: 311-20.
  6. Langner A., Ambroziak M., Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? Przewodnik Lekarza 2002, 4-5: 46-50.
  7. Langner A., Ambroziak M., Łysienie plackowate – etiopatogeneza i leczenie, Przewodnik Lekarza 2004; 6: 78-82.
  8. Michałowski R., Choroby włosów i skóry owłosionej, PZWL, Warszawa 1971.
  9. Siamak Moghadam-KIa, Andrew G. Franks, Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów, Dermatologia po Dyplomie. T. 4, nr 5 (2013), s. 38-56 
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król – redaktor naczelna z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu treści produktowych oraz artykułów o tematyce medycznej. Przez lata miała okazję współpracować z różnymi firmami z branży zdrowia i farmacji, dostarczając merytoryczne i angażujące teksty. Jej pasją jest przekształcanie skomplikowanych zagadnień medycznych w przystępne treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć świat zdrowia i dbania o siebie.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Biegunka – przyczyny rozwolnienia, objawy i leczenie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Biegunka – przyczyny rozwolnienia, objawy i leczenie

Biegunka to stan charakteryzujący się częstymi i luźnymi wypróżnieniami. Jest to objaw różnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze, reakcje alergiczne, stres, niestrawność pokarmowa lub zatrucie, czy też choroby przewlekłe, takie jak choroba trzewna czy zespół jelita drażliwego.  Biegunka objawy Objawy biegunki mogą różnić się w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia. Typowe symptomy obejmują:  luźne stolce o płynnej konsystencji, częste wypróżnianie, dyskomfort, skurcze lub ból w okolicach brzucha, wzdęcia związane z nadmierną produkcją gazów w jelitach, nudności, nudności i wymioty - w przypadku poważniejszych zakażeń lub toksycznej biegunki, gorączkę (np. w przebiegu biegunki infekcyjnej), ogólne osłabienie i odwodnienie, brak apetytu. Rodzaje i przyczyny biegunki Typy biegunek zależą w głównej mierze od czynników wywołujących rozwolnienie. Wyróżnia się: biegunkę infekcyjną, biegunkę podróżnych, biegunkę pokarmową, reakcyjną stresową i przewlekłą. Biegunka infekcyjna spowodowana jest kontaktem z patogenami (bakteriami, wirusami lub pasożytami). Biegunkę infekcyjną wywołać mogą zakażenia rotawirusowe, salmonelloza, czy np.  infekcje E. Coli. Biegunka podróżnych występuje u osób podróżujących do regionów o innym klimacie lub nietypowych warunkach higienicznych. Biegunka pokarmowa wywołana jest spożyciem pokarmów lub wody zanieczyszczonych bakteriami, wirusami lub toksynami. Biegunka jako objaw alergii na określone pokarmy lub składniki pokarmowe.  Biegunka stresowa wynika z intensywnego stresu lub długotrwałego emocjonalnego napięcia. Biegunka przewlekła natomiast to trwające dłużej niż kilka tygodni rozwolnienie, które może być objawem chorób przewlekłych, takich jak choroba trzewna czy nadwrażliwe jelita.

czytaj
Cera naczynkowa - jak wygląda i jak ją właściwie pielęgnować?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Cera naczynkowa - jak wygląda i jak ją właściwie pielęgnować?

Skóra naczynkowa charakteryzuje się delikatnymi, cienkimi naczynkami krwionośnymi tuż pod powierzchnią skóry, które mogą łatwo pękać, tworząc zaczerwienienia i widoczne szczególnie na policzkach, nosie lub w okolicach dekoltu teleangiektazje - tzw. „pajączki”. Cera naczynkowa jest wrażliwa, skłonna do podrażnień i łatwo reaguje na zmiany temperatury, silne kosmetyki, stres czy nieodpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja tego typu cery powinna zatem nie tylko redukować widoczne zmiany, ale także wzmacniać jej barierę ochronną, by zapobiec powstawaniu kolejnych „pajączków”. Popękane naczynka na twarzy – przyczyny Pękające naczynka to najczęściej wynik osłabienia naturalnej odporności skóry oraz ścianek naczyń krwionośnych. Do powstawania pajączków przyczyniać się mogą także nieodpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem niewłaściwych kosmetyków, nadmierna ekspozycja na słońce czy gwałtowne zmiany temperatury, np. przejście z zimna do ciepłego pomieszczenia. Na pogorszenia kondycji cery naczynkowej wpływać może również styl życia – przewlekły stres, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.  

czytaj
Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania infekcji
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania infekcji

Zapalenie pęcherza to jedna z najczęściej występujących infekcji układu moczowego, która może dotknąć zarówno kobiet jak i mężczyzn niezależnie od wieku. Choroba ta jest najczęściej wynikiem zakażenia bakteryjnego i objawia się zazwyczaj częstym oddawaniem moczu z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza oraz bólem i pieczeniem przy mikcji. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie przyniosą szybką ulgę oraz zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji i powikłaniom.  Objawy zapalenia pęcherza Najczęstsze symptomy zapalenia to parcie na pęcherz, nawet jeśli jest on tylko częściowo wypełniony, oraz ból lub pieczenie przy mikcji. Inne objawy to mętny, czasami nieprzyjemnie pachnący mocz, a także krwiomocz, który może pojawić się w bardziej zaawansowanych przypadkach infekcji. Dodatkowo osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza może odczuwać ból w dolnej części brzucha lub w okolicach miednicy, będący wynikiem stanu zapalnego. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także ogólne objawy infekcji, takie jak gorączka, osłabienie i nudności.  Częste parcie na mocz – uczucie potrzeby częstego oddawania moczu, nawet przy niewielkiej ilości. Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza – mimo oddania moczu nadal występuje potrzeba skorzystania z toalety. Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu – uczucie dyskomfortu, pieczenia lub kłucia podczas mikcji.Ból w podbrzuszu – uczucie ucisku lub bólu w dolnej części brzucha. Zmiana koloru i zapachu moczu – może być mętny, ciemniejszy lub mieć nieprzyjemny zapach. Obecność krwi w moczu – rzadziej występujący objaw, ale możliwy przy bardziej zaawansowanym stanie zapalnym. Podwyższona temperatura ciała – w niektórych przypadkach może pojawić się stan podgorączkowy.

czytaj
Odchudzanie - jak schudnąć z brzucha?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Odchudzanie - jak schudnąć z brzucha?

Otyłość brzuszna to złożony problem, który może być wynikiem interakcji wielu różnych czynników. Osoby z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha mogą być bardziej narażone na ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, udary mózgu, cukrzyca typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów, dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie czynników ryzyka, które mogą sprzyjać otyłości.  Otyłość brzuszna przyczyny Otyłość brzuszna, nazywana również otyłością centralną lub otyłością typu jabłko, to stan, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się głównie w okolicy brzucha. Przyczyny tego rodzaju otyłości są zazwyczaj wieloczynnikowe i mogą obejmować nieprawidłową dietę i niewystarczającą aktywność fizyczną, genetykę, zaburzenia metaboliczne, a także wiek i niezdrowe nawyki. Spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu, szczególnie w połączeniu z brakiem regularnej aktywności fizycznej, może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Czynniki dziedziczne mogą predysponować do otyłości brzusznej. Istnieją geny, które mogą wpływać na sposób, w jaki organizm magazynuje tłuszcz, oraz na to, gdzie w organizmie tkanka tłuszczowa jest gromadzona. Długotrwały stres może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który z kolei może zwiększać skłonność do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha. Spożywany w nadmiarze alkohol może przyczyniać się do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha, tworząc tzw. "oponkę". Zaburzenia takie jak insulinooporność, cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny mogą sprzyjać gromadzeniu się tłuszczu. Dieta bogata w cukry proste i przetworzone produkty spożywcze może przyczynić się do nadmiernego wzrostu masy ciała, w tym także otyłości brzusznej. Brak odpowiedniej ilości snu może zakłócać równowagę hormonalną organizmu, co może prowadzić do wzrostu apetytu i zwiększonego odkładania się tłuszczu. Z wiekiem zmienia się sposób, w jaki organizm magazynuje tłuszcz, co może prowadzić do otyłości brzusznej, zwłaszcza u osób starszych.

czytaj