Dlaczego skóra twarzy się świeci? Jak pielęgnować cerę tłustą i zapobiegać jej błyszczeniu się? Sprawdzone produkty do łojotokowej skóry twarzy znajdziesz w internetowej Aptece Centralnej.

13.03.2025

Cera tłusta – charakterystyka, pielęgnacja i sprawdzone kosmetyki do skóry łojotokowej

Cera tłusta to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, który, choć kojarzony jest głównie z okresem dojrzewania, dotyka ludzi w różnym wieku. Skóra łojotokowa charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe, co prowadzi do błyszczenia oraz powstawania zaskórników i wyprysków. Pomimo że jest to powszechny problem, wiele osób boryka się z trudnościami w odpowiedniej pielęgnacji. Bliższe przyjrzenie się specyfice cery tłustej, jej głównym cechom oraz dedykowanym jej potrzebom produktów kosmetycznych pomoże w utrzymaniu zdrowego i matowego wyglądu skóry, oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia stanów zapalnych i zaskórników.

Cera tłusta charakterystyka

Tłusta cera to jeden z typów skóry charakteryzujący się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, co powoduje, że skóra staje się przetłuszczona i błyszcząca (szczególnie w strefie T – czoło, broda, nos). Nadmiar sebum może również prowadzić do zatkania porów, a w efekcie do powstawania zaskórników i trądziku. Tłusta cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która będzie równoważyć produkcję sebum i zapobiegać powstawaniu niedoskonałości. Regularne oczyszczanie, stosowanie odpowiednich kosmetyków i dbanie o dietę mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej i matowej cery.

Sebum co to?

Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez znajdujące się w skórze gruczoły łojowe. Jest to mieszanina substancji tłuszczowych, wosków, cholesterolu, komórek naskórka oraz innych substancji, która pełni kilka istotnych funkcji w pielęgnacji skóry.

  • Sebum tworząc cienką warstwę ochronną na powierzchni skóry działa jako naturalna substancja nawilżająca, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, co pomaga utrzymać elastyczność i miękkość skóry.
  • Warstwa sebum działa również jako bariera ochronna, która chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy, zanieczyszczenia środowiskowe i promieniowanie UV.

Produkcja sebum jest regulowana przez różne czynniki, takie jak hormony, dieta, genetyka i pielęgnacja skóry. Nadmierna produkcja sebum może prowadzić do problemów skórnych, takich jak tłusta cera, trądzik i zaskórniki, podczas gdy niedostateczna produkcja sebum może prowadzić do suchości skóry i podatności na podrażnienia. Dlatego utrzymanie równowagi produkcji sebum jest kluczowe dla zdrowia i kondycji skóry.

Test na typ cery

Określenie typu skóry pozwoli na dobranie odpowiednich produktów i technik pielęgnacyjnych. Jak zidentyfikować swój typ cery? Jak upewnić się, że mamy tłustą cerę? 
Aby przeprowadzić test typu cery, należy na początek delikatnie oczyścić twarz łagodnym, bezalkoholowym środkiem myjącym. Po oczyszczeniu twarzy zaleca się odczekać około godziny bez stosowania żadnych produktów pielęgnacyjnych. Po upływie godziny wystarczy przyjrzeć się swojej skórze, by określić prawidłowo jej rodzaj.  

  • Przesuszona, napięta i łuszcząca się skóra będzie wskazywała na cerę suchą.
  • Błyszcząca, szczególnie w strefie T (czoło, nos, broda) skóra odpowiada cerze tłustej.
  • Skóra, która wydaje się być wilgotna i elastyczna, ale nie jest nadmiernie błyszcząca ani napięta to skóra normalna.
  • Skóra sucha na policzkach, ale tłusta w strefie T to mieszany typ cery.

Skóra może się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, dieta, hormony, klimat czy stosowane produkty pielęgnacyjne. Dlatego warto regularnie monitorować kondycję swojej skóry i dostosowywać odpowiednio pielęgnację. 

Cera tłusta — pielęgnacja

Przetłuszczająca się twarz wymaga specjalnej uwagi i odpowiednich produktów, które pomogą zminimalizować błyszczenie, będą kontrolować nadmiar sebum i zapobiegać powstawaniu trądziku.

Kosmetyki do cery łojotokowej 

  • Regularne oczyszczanie — oczyszczanie skóry tłustej jest kluczowym krokiem pielęgnacji cery łojotokowej. Stosowanie łagodnych, niekomedogennych środków myjących dwa razy dziennie, rano i wieczorem pomoże usunąć nadmiar sebum, zanieczyszczenia i resztki makijażu. Należy zbyt agresywnych produktów, które mogą podrażniać skórę i prowadzić do nadprodukcji sebum.
  • Tonizacja twarzy — łagodny, pozbawiony alkoholu tonik do twarzy pomoże zmatowić skórę, zwęzić pory i przywrócić równowagę pH.
  • Używanie lekkich, nietłustych kremów nawilżających — lekki krem do twarzy do skóry tłustej zapobiegnie nadprodukcji sebum, nawilży skórę, a jednocześnie nie będą zatykać porów.
  • Stosowanie produktów matujących — krem matujący do twarzy pomoże zredukować błyszczenie skóry i będzie długotrwale kontrolować nadmiar sebum.
  • Unikanie ciężkiego makijażu — lekkie, niekomedogenne produkty do makijażu nie będą zatykać porów ani dodatkowo obciążać skóry tłustej.
  • Regularne złuszczanie — delikatne środki złuszczające, takie jak kwas salicylowy lub enzymatyczne peelingi pomogą usunąć martwy naskórek i zapobiegną zatykaniu porów.
  • Stosowanie maseczek oczyszczających — maseczki do twarzy zawierające np. glinkę, pomogą absorbować nadmiar sebum i oczyszczać pory.
  • Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych — ochrona skóry przed promieniowaniem UV jest ważne dla wszystkich typów skóry, w tym również dla skóry tłustej. Zaleca się wybierać lekkie, nietłuste kremy przeciwsłoneczne do twarzy, które nie będą obciążać skóry.

Rutynę pielęgnacyjną zawsze należy dostosować do indywidualnych potrzeb skóry i obserwować, jak reaguje na różne produkty. W przypadku trudności w doborze odpowiednich produktów lub problemów ze skórą należy skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację.

Skóra tłusta — dieta

Sposób odżywiania może mieć istotny wpływ na kondycję cery tłustej. Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w regulacji wydzielania sebum, zmniejszeniu stanów zapalnych oraz poprawie ogólnej kondycji skóry. 

  • Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych — produkty bogate w tłuszcze nasycone, takie jak fast foody, przetworzone produkty mięsne, czy tłuste sery, mogą zwiększać wydzielanie sebum i pogarszać stan cery tłustej. W zamian warto sięgać po zdrowe tłuszcze, których źródłem są między innymi: awokado, orzechy, nasiona czy oliwa z oliwek.
  • Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 — kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych skóry oraz regulacji wydzielania sebum. Źródła kwasów omega-3 to np. łosoś, makrela, siemię lniane czy orzechy włoskie.
  • Włączenie do diety warzyw i owoców — warzywa i owoce są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspierają zdrowie skóry. Szczególnie warto włączyć do diety produkty bogate w witaminę A (np. marchew, bataty) oraz witaminę C (np. papryka, kiwi), które są korzystne dla cery tłustej.
  • Odpowiednie nawodnienie — spożywanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia skóry. Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w regulacji wydzielania sebum i zapobiegać nadmiernemu błyszczeniu się skóry.
  • Unikanie cukru — spożywanie dużych ilości cukru może negatywnie wpływać na kondycję skóry tłustej. Zaleca się ograniczenie spożycia słodyczy, słodzonych napojów oraz produktów z białej mąki.

Bibliografia:

  1. Adamski Z., Kaszuba A.; Dermatologia dla kosmetologów; wyd.2, Elsevier Urban & Partner; 2010
  2. Hałat B., Skóra tłusta i jej pielęgnacja, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 3, 2010, 5-7
  3. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry; wyd.1, Kosmed; 2011
  4. Nowicka D., Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2007
  5. Placek W., Dieta w chorobach skóry, Lublin: Wydawnictwo Czelej; 2015. s. 201
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król – redaktor naczelna z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu treści produktowych oraz artykułów o tematyce medycznej. Przez lata miała okazję współpracować z różnymi firmami z branży zdrowia i farmacji, dostarczając merytoryczne i angażujące teksty. Jej pasją jest przekształcanie skomplikowanych zagadnień medycznych w przystępne treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć świat zdrowia i dbania o siebie.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Biegunka – przyczyny rozwolnienia, objawy i leczenie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Biegunka – przyczyny rozwolnienia, objawy i leczenie

Biegunka to stan charakteryzujący się częstymi i luźnymi wypróżnieniami. Jest to objaw różnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze, reakcje alergiczne, stres, niestrawność pokarmowa lub zatrucie, czy też choroby przewlekłe, takie jak choroba trzewna czy zespół jelita drażliwego.  Biegunka objawy Objawy biegunki mogą różnić się w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia. Typowe symptomy obejmują:  luźne stolce o płynnej konsystencji, częste wypróżnianie, dyskomfort, skurcze lub ból w okolicach brzucha, wzdęcia związane z nadmierną produkcją gazów w jelitach, nudności, nudności i wymioty - w przypadku poważniejszych zakażeń lub toksycznej biegunki, gorączkę (np. w przebiegu biegunki infekcyjnej), ogólne osłabienie i odwodnienie, brak apetytu. Rodzaje i przyczyny biegunki Typy biegunek zależą w głównej mierze od czynników wywołujących rozwolnienie. Wyróżnia się: biegunkę infekcyjną, biegunkę podróżnych, biegunkę pokarmową, reakcyjną stresową i przewlekłą. Biegunka infekcyjna spowodowana jest kontaktem z patogenami (bakteriami, wirusami lub pasożytami). Biegunkę infekcyjną wywołać mogą zakażenia rotawirusowe, salmonelloza, czy np.  infekcje E. Coli. Biegunka podróżnych występuje u osób podróżujących do regionów o innym klimacie lub nietypowych warunkach higienicznych. Biegunka pokarmowa wywołana jest spożyciem pokarmów lub wody zanieczyszczonych bakteriami, wirusami lub toksynami. Biegunka jako objaw alergii na określone pokarmy lub składniki pokarmowe.  Biegunka stresowa wynika z intensywnego stresu lub długotrwałego emocjonalnego napięcia. Biegunka przewlekła natomiast to trwające dłużej niż kilka tygodni rozwolnienie, które może być objawem chorób przewlekłych, takich jak choroba trzewna czy nadwrażliwe jelita.

czytaj
Cera naczynkowa - jak wygląda i jak ją właściwie pielęgnować?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Cera naczynkowa - jak wygląda i jak ją właściwie pielęgnować?

Skóra naczynkowa charakteryzuje się delikatnymi, cienkimi naczynkami krwionośnymi tuż pod powierzchnią skóry, które mogą łatwo pękać, tworząc zaczerwienienia i widoczne szczególnie na policzkach, nosie lub w okolicach dekoltu teleangiektazje - tzw. „pajączki”. Cera naczynkowa jest wrażliwa, skłonna do podrażnień i łatwo reaguje na zmiany temperatury, silne kosmetyki, stres czy nieodpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja tego typu cery powinna zatem nie tylko redukować widoczne zmiany, ale także wzmacniać jej barierę ochronną, by zapobiec powstawaniu kolejnych „pajączków”. Popękane naczynka na twarzy – przyczyny Pękające naczynka to najczęściej wynik osłabienia naturalnej odporności skóry oraz ścianek naczyń krwionośnych. Do powstawania pajączków przyczyniać się mogą także nieodpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem niewłaściwych kosmetyków, nadmierna ekspozycja na słońce czy gwałtowne zmiany temperatury, np. przejście z zimna do ciepłego pomieszczenia. Na pogorszenia kondycji cery naczynkowej wpływać może również styl życia – przewlekły stres, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.  

czytaj
Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania infekcji
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania infekcji

Zapalenie pęcherza to jedna z najczęściej występujących infekcji układu moczowego, która może dotknąć zarówno kobiet jak i mężczyzn niezależnie od wieku. Choroba ta jest najczęściej wynikiem zakażenia bakteryjnego i objawia się zazwyczaj częstym oddawaniem moczu z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza oraz bólem i pieczeniem przy mikcji. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie przyniosą szybką ulgę oraz zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji i powikłaniom.  Objawy zapalenia pęcherza Najczęstsze symptomy zapalenia to parcie na pęcherz, nawet jeśli jest on tylko częściowo wypełniony, oraz ból lub pieczenie przy mikcji. Inne objawy to mętny, czasami nieprzyjemnie pachnący mocz, a także krwiomocz, który może pojawić się w bardziej zaawansowanych przypadkach infekcji. Dodatkowo osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza może odczuwać ból w dolnej części brzucha lub w okolicach miednicy, będący wynikiem stanu zapalnego. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także ogólne objawy infekcji, takie jak gorączka, osłabienie i nudności.  Częste parcie na mocz – uczucie potrzeby częstego oddawania moczu, nawet przy niewielkiej ilości. Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza – mimo oddania moczu nadal występuje potrzeba skorzystania z toalety. Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu – uczucie dyskomfortu, pieczenia lub kłucia podczas mikcji.Ból w podbrzuszu – uczucie ucisku lub bólu w dolnej części brzucha. Zmiana koloru i zapachu moczu – może być mętny, ciemniejszy lub mieć nieprzyjemny zapach. Obecność krwi w moczu – rzadziej występujący objaw, ale możliwy przy bardziej zaawansowanym stanie zapalnym. Podwyższona temperatura ciała – w niektórych przypadkach może pojawić się stan podgorączkowy.

czytaj
Odchudzanie - jak schudnąć z brzucha?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Odchudzanie - jak schudnąć z brzucha?

Otyłość brzuszna to złożony problem, który może być wynikiem interakcji wielu różnych czynników. Osoby z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha mogą być bardziej narażone na ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, udary mózgu, cukrzyca typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów, dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie czynników ryzyka, które mogą sprzyjać otyłości.  Otyłość brzuszna przyczyny Otyłość brzuszna, nazywana również otyłością centralną lub otyłością typu jabłko, to stan, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się głównie w okolicy brzucha. Przyczyny tego rodzaju otyłości są zazwyczaj wieloczynnikowe i mogą obejmować nieprawidłową dietę i niewystarczającą aktywność fizyczną, genetykę, zaburzenia metaboliczne, a także wiek i niezdrowe nawyki. Spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu, szczególnie w połączeniu z brakiem regularnej aktywności fizycznej, może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Czynniki dziedziczne mogą predysponować do otyłości brzusznej. Istnieją geny, które mogą wpływać na sposób, w jaki organizm magazynuje tłuszcz, oraz na to, gdzie w organizmie tkanka tłuszczowa jest gromadzona. Długotrwały stres może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który z kolei może zwiększać skłonność do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha. Spożywany w nadmiarze alkohol może przyczyniać się do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha, tworząc tzw. "oponkę". Zaburzenia takie jak insulinooporność, cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny mogą sprzyjać gromadzeniu się tłuszczu. Dieta bogata w cukry proste i przetworzone produkty spożywcze może przyczynić się do nadmiernego wzrostu masy ciała, w tym także otyłości brzusznej. Brak odpowiedniej ilości snu może zakłócać równowagę hormonalną organizmu, co może prowadzić do wzrostu apetytu i zwiększonego odkładania się tłuszczu. Z wiekiem zmienia się sposób, w jaki organizm magazynuje tłuszcz, co może prowadzić do otyłości brzusznej, zwłaszcza u osób starszych.

czytaj