Co powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn? Czym kierować się przy wyborze wyrobów higienicznych na nietrzymanie moczu? Wkładki urologiczne i pieluchy dla dorosłych znajdziesz w internetowej Aptece Centralnej.

15.05.2025

Nietrzymanie moczu u mężczyzn przyczyny, objawy, metody leczenia


Nietrzymanie moczu, chociaż kojarzone głównie z problemami zdrowotnymi kobiet, stanowi również istotny problem dla wielu mężczyzn. Nie tylko wpływa ono negatywnie na jakość życia, ale również może być sygnałem różnych schorzeń układu moczowego oraz systemu nerwowego. Znajomość przyczyn inkontynencji, dostępnych formom diagnostyki, profesjonalnego leczenia, domowych metod zapobiegania nietrzymaniu moczu oraz sposobów na zachowanie higieny może pomóc mężczyznom odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Nietrzymanie moczu przyczyny

Nietrzymanie moczu u mężczyzn, zwane również inkontynencją moczową, może wynikać między innymi z osłabienia mięśni dnia miednicy, chorób prostaty i schorzeń neurologicznych, otyłości, infekcji dróg moczowych, a także może być efektem ubocznym zabiegów chirurgicznych. Wyróżnia się 3 rodzaje nietrzymania moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z nagłym parciem i nietrzymanie moczu z przepełnienia), a każdy z nich może mieć inne przyczyny i objawy, choć wspomnieć należy, że istnieje także "mieszane nietrzymanie moczu", które obejmuje kombinację dwóch lub więcej rodzajów, np.  połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu z nagłym parciem na pęcherz.

Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn:

  • osłabione mięśnie dna miednicy,
  • problemy z prostatą, takie jak przerost prostaty czy rak prostaty,
  • choroby neurologiczne, np. udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy uszkodzenia rdzenia kręgowego,
  • efekt uboczny operacji w obrębie miednicy, zwłaszcza tych związanych z prostatą czy pęcherzem,
  • nadwaga i otyłość zwiększająca nacisk na pęcherz moczowy.

Nietrzymanie moczu objawy

Wyciek to główny objaw nietrzymania moczu. Może to być łagodne przeciekanie podczas śmiechu, kaszlu, kichania lub intensywnego wysiłku fizycznego, a także całkowite niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego. Niektórzy mężczyźni z nietrzymaniem moczu mogą doświadczać także nocnego moczenia podczas snu. Nietrzymanie moczu może objawiać się także nagłą, trudną do opanowania potrzebą nawet jeśli ilość moczu jest niewielka — może to wynikać z nadreaktywności pęcherza. Nietrzymaniu moczu może czasem towarzyszyć ból lub dyskomfort w okolicy pęcherza lub miednicy.

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Metody leczenia

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn zależy przede wszystkim od przyczyny problemu, istnieje jednak kilka najczęściej stosowanych metod, do których zalicza się leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, zabiegi chirurgiczne czy elektrostymulacja pęcherza.

  • W procesie leczenia nietrzymania moczu lekarz może zalecić stosowanie leków mających na celu poprawę funkcji pęcherza moczowego, zmniejszenie nadaktywności pęcherza czy zwiększenie napięcia mięśni cewki moczowej.
  • Fizjoterapeuci specjalizujący się w obszarze miednicy mogą zaproponować indywidualny plan ćwiczeń i terapii mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz poprawę kontroli nad pęcherzem.
  • W przypadkach ciężkiego nietrzymania moczu bądź inkontynencji moczowej spowodowanej  problemami anatomicznymi, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Najczęściej stosowane procedury operacyjne to uretropastyka (rekonstrukcja cewki moczowej), kolposuspensja czy implantacja sztucznych zwieraczy cewki moczowej.
  • Elektrostymulacja nerwów to metoda, która polega na dostarczaniu impulsów elektrycznych do nerwów kontrolujących pęcherz, co może poprawić funkcję mięśni i nerwów związanych z kontrolą mikcji.

Ponieważ każdy przypadek nietrzymania moczu jest unikalny, plan leczenia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed zastosowaniem konkretnych metod  konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki w celu zidentyfikowania przyczyny problemu.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Chociaż nietrzymanie moczu u mężczyzn wymaga zazwyczaj profesjonalnej interwencji medycznej, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc w poprawie kontroli nad pęcherzem. Regularne ćwiczenia mięśni Kegla, treningi pęcherza, stosowanie naparów ziołowych i zmiana nawyków to proste metody, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia mężczyzn cierpiących na niekontrolowane popuszczanie moczu.

  • Ćwiczenia Kegla skupiają się na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, co może być korzystne dla mężczyzn z nietrzymaniem moczu. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? To bardzo prosta technika polegająca na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, tak jakbyśmy próbowali zatrzymać i zwolnić strumień moczu.
  • Trening pęcherza mają na celu poprawę kontroli nad mikcją (oddawaniem moczu) poprzez modyfikację nawyków oddawania moczu i wzmacnianie mięśni pęcherza. Trening pęcherza polega na planowaniu wizyt w toalecie przez określenie regularnych interwałów czasowych i stopniowe wydłużanie przerw, co pozwoli zwiększać pojemność pęcherza.
  • Nawadnianie jest ważne dla ogólnego zdrowia w tym dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego, zaleca się jednak unikać nadmiernej ilości płynów przed snem, aby zminimalizować nocne wstawania do toalety.
  • Zioła stosowane w terapii nietrzymania moczu to przede wszystkim rośliny moczopędne takie jak pokrzywa, skrzyp polny czy mniszek lekarski. Ziołowe herbaty moczopędne stymulują nerki do zwiększonej produkcji moczu, co może pomóc w redukcji nagromadzenia płynów w organizmie i zmniejszeniu presji na pęcherz, a także sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn czy wywołujących stany zapalne bakterii.
  • Nadwaga zwiększa obciążenie na mięśnie dna miednicy, dlatego kontrola masy ciała i utrzymywanie prawidłowej wagi może pomóc w leczeniu i zapobieganiu nietrzymaniu moczu.

Wkładki urologiczne dla mężczyzn

Wkładki urologiczne to wyroby medyczne stosowane u pacjentów z nietrzymaniem moczu lub innymi problemami układu moczowego. Są one projektowane tak, aby pomóc w absorpcji wycieku moczu i utrzymaniu higieny oraz zachowaniu uczucia suchości i świeżości. Wkładki urologiczne są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i typach, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

  • Cienkie  wkładki urologiczne dla mężczyzn zapewniają dyskretną ochronę w przypadku lekkiego nietrzymania moczu.
  • Anatomiczny kształt wkładek sprawia, że dostosowują się one do kształtu ciała, aby lepiej dopasować się do naturalnych krzywizn ciała i zwiększyć komfort noszenia.
  • Wkładki urologiczne wykonane są z przewiewnych materiałów, które wspierają zachowanie suchej skóry i zapobiegają podrażnieniom.
  • Wkładki na nietrzymanie moczu zawierają substancje chłonne, które absorbują i zatrzymują wilgoć.
  • Wkładki są dostępne w różnych stopniach chłonności, co pozwala dostosować ich użycie do indywidualnych potrzeb.
  • Wkładki urologiczne są bardzo proste w użyciu — przypominają klasyczne podpaski wyposażone w specjalne taśmy lub warstwy klejące, które pozwalają na pewne przyleganie do bielizny.
  • Wkładki na nietrzymanie moczu są najczęściej stosowane w przypadku lekkiego lub umiarkowanego nietrzymania moczu. W przypadku bardziej zaawansowanego nietrzymania mogą być stosowane bardziej zaawansowane produkty, takie jak pieluchomajtki czy pieluchy dla dorosłych.
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król – redaktor naczelna z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu treści produktowych oraz artykułów o tematyce medycznej. Przez lata miała okazję współpracować z różnymi firmami z branży zdrowia i farmacji, dostarczając merytoryczne i angażujące teksty. Jej pasją jest przekształcanie skomplikowanych zagadnień medycznych w przystępne treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć świat zdrowia i dbania o siebie.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Hemoroidy - przyczyny żylaków odbytu i leczenie hemoroidów
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Hemoroidy - przyczyny żylaków odbytu i leczenie hemoroidów

Hemoroidy to wstydliwe schorzenie związane z poszerzeniem naczyń żylnych w okolicach odbytu. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznane i leczone, mogą powodować dyskomfort, ból, a nawet poważne komplikacje. Znajomość czynników sprzyjających ich powstawaniu pomoże w profilaktyce, a świadomość dostępnych metod leczenia – zarówno domowych, jak i farmakologicznych – może przynieść szybką ulgę i poprawić komfort życia. Co to są hemoroidy? Hemoroidy to naturalnie występujące struktury naczyniowe zlokalizowane w kanale odbytu Wyróżniamy hemoroidy zewnętrzne i hemoroidy wewnętrzne. Ich zadaniem jest wspomaganie kontroli wypróżniania. Gdy hemoroidy ulegają powiększeniu lub stanom zapalnym mamy do czynienia z rozwojem choroby hemoroidalnej, potocznie nazywanej żylakami odbytu. Objawy takie jak swędzenie, pieczenie, krwawienie czy ból podczas wypróżniania są sygnałem, że hemoroidy wymagają specjalistycznej diagnostyki i właściwego leczenia.

czytaj
Zakrzepica kończyn dolnych – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Zakrzepica kończyn dolnych – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zakrzepica kończyn dolnych to poważne schorzenie, które polega na tworzeniu się skrzeplin (zakrzepów) w żyłach nóg, najczęściej w żyłach głębokich. Jest to stan, który może prowadzić do zatorowości płucnej, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie. Zakrzepica nóg może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u osób starszych, osób z chorobami przewlekłymi, palaczy, a także u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Objawy zakrzepicy Zakrzepica żylna może przebiegać z różnymi objawami, które zależą od nasilenia schorzenia oraz lokalizacji zakrzepu. Najczęściej występujące symptomy to: ból, obrzęk, tkliwość i wzrost temperatury ciała. Ból i uczucie ciężkości w nodze – ból często nasila się przy chodzeniu lub staniu, a noga może wydawać się ciężka i obolała. Obrzęk – dotyczy głównie dolnej części nogi, wokół kostki lub w obrębie całej kończyny. Może występować w wyniku zastoju krwi. Zaczerwienienie skóry – skóra nad miejscem, gdzie znajduje się zakrzep, może stać się ciepła i zaczerwieniona. Zwiększona wrażliwość na dotyk – obszar objęty zakrzepicą może być bolesny w dotyku. Wzrost temperatury ciała – u niektórych osób zatorowi może towarzyszyć stan podgorączkowy. Warto zaznaczyć, że nie zawsze występują wszystkie z tych objawów, a niektóre przypadki zakrzepicy mogą przebiegać bez widocznych objawów.  Zakrzepica żylna – przyczyny Zakrzepica może być wynikiem wielu czynników, które wpływają na przepływ krwi w żyłach i skłonność do tworzenia się skrzeplin. Do najczęstszych przyczyn zakrzepicy należą: unieruchomienie, choroby serca, uszkodzenia naczyń krwionośnych, zaburzenia krzepliwości, ciąża i połóg, otyłość i nikotynizm. Unieruchomienie i długotrwałe siedzenie lub leżenie, np. w wyniku długich podróży, hospitalizacji czy po operacjach, które ograniczają ruchliwość, sprzyja zastojowi krwi. Choroby serca takie jak niewydolność serca czy arytmie mogą zaburzać krążenie i zwiększać ryzyko zakrzepów. Uszkodzenie ściany naczynia, np. w wyniku urazów, operacji lub przewlekłych stanów zapalnych, sprzyja tworzeniu się skrzeplin. Zaburzenia krzepliwości zwiększają ryzyko zakrzepicy. W czasie ciąży i po porodzie organizm kobiety przechodzi zmiany hormonalne, które mogą wpływać na większą skłonność do tworzenia zakrzepów. Nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie w żyłach nóg, co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Palenie papierosów – nikotyna wpływa na zjawisko zwężenia naczyń krwionośnych oraz zaburza prawidłową krzepliwość krwi. Osoby znajdujące się w grupach ryzyka powinny szczególnie dbać o odpowiednią aktywność fizyczną, zdrową dietę i, w miarę możliwości, unikać czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby. Regularne badania i konsultacje specjalistyczne pozwolą na szybsze wykrycie problemu i podjęcie właściwego leczenia.

czytaj
Migrena – objawy, przyczyny i rodzaje migrenowego bólu głowy
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Migrena – objawy, przyczyny i rodzaje migrenowego bólu głowy

Migrena to jedno z najczęstszych, a zarazem najbardziej dokuczliwych zaburzeń neurologicznych. Charakteryzuje się nawracającymi, intensywnymi i utrudniającymi normalne funkcjonowanie bólami głowy. Istnieją różne postaci migreny różniące się objawami i przyczynami tej dolegliwości. Umiejętność rozpoznania rodzaju migrenowego bólu głowy, zdiagnozowania jego przyczyny oraz znajomość skutecznych metod leczenia mogą pomóc złagodzić uciążliwe dolegliwości oraz zapobiec nawrotom migreny. Co to jest migrena? Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która charakteryzuje się nawracającymi atakami silnego bólu głowy, najczęściej jednostronnego, o pulsującym charakterze. Ból ten może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, a jego intensywność bywa tak silna, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Migrenie często towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki czy zapachy. Choć migrena jest częstym schorzeniem, to jej przyczyny nie zostały jeszcze do końca poznane. Uważa się, że jest to wynik złożonej interakcji czynników genetycznych, środowiskowych oraz zmian w aktywności mózgu. Ataki migreny mogą być wywoływane przez różne czynniki, takie jak stres, zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta, zmiana pogody czy brak snu. Istnieje kilka rodzajów migreny, które mogą różnić się objawami, częstotliwością ataków oraz czynnikami wywołującymi ból. Objawy migreny Migrena to więcej niż tylko ból głowy – to złożony stan, który wiąże się z różnorodnymi objawami. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest silny, pulsujący ból głowy, który zazwyczaj koncentruje się po jednej stronie czaszki. Ból ten może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymaga odpoczynku w ciemnym, cichym pomieszczeniu. Migrena często wiąże się z innymi objawami, takimi jak: nudności i wymioty; nadwrażliwość na światło (fotofobia); nadwrażliwość na dźwięki (fonofobia); aura migrenowa czyli objawy neurologiczne takie jak migoczące światła, mroczki w polu widzenia, drętwienie lub mrowienie w rękach czy twarzy. Aura zazwyczaj występuje na 20–30 minut przed bólem głowy, ale nie zawsze występuje u każdej osoby z migreną. Objawy migreny mogą różnić się w zależności od osoby, a także nasilenia ataku. Czasami migrena trwa tylko kilka godzin, ale u niektórych osób może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Regularne występowanie migreny może znacząco wpłynąć na jakość życia, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednie metody leczenia i łagodzenia objawów.

czytaj
Jak stosować kwas salicylowy i niacynamid razem?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Jak stosować kwas salicylowy i niacynamid razem?

W pielęgnacji skóry codziennie pojawiają się nowe kosmetyczne trendy. Na szczególną uwagę zasługują niektóre połączenia składników aktywnych. Jednym z takich duetów jest kwas salicylowy i niacynamid. Oba składniki mają udowodnione działanie na cerę problematyczną, tłustą czy skłonną do przebarwień, ale czy można stosować je razem? Znajomość zasad stosowania kwasu salicylowego i niacynamidu pozwoli bezpiecznie i skutecznie wprowadzić te składniki do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

czytaj