Nowość
Status: Dostępny
Producent: US Pharmacia

LEK

Producent: US Pharmacia

Stoperan Fast 2 mg,12 tabletek

Lek na biegunkę bez recepty

Stoperan Fast 2 mg, tabletki przeciwbiegunkowe z loperamidem dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.

18,49 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Stoperan Fast 2 mg, tabletki na biegunkę

Stoperan Fast 2 mg to produkt leczniczy w postaci tabletek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Lek przecibiegunkowy z loperamidem, który zmniejsza perystaltykę jelit i znacznie wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita.

Skład

Co zawiera lek Stoperan Fast?

Substancją czynną leku jest loperamidu chlorowodorek (Loperamidi hydrochloridum) 2 mg.
Substancje pomocnicze to: mannitol, pullulan, aspartam (E 951), aromat miętowy (zawierający: maltodekstrynę kukurydzianą (zawiera glukozę), substancje aromatyczne, modyfikowaną skrobię kukurydzianą (E1450)), sodu wodorowęglan, polisorbat 80.

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Lek Stoperan Fast jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Ostra biegunka rozpoczyna się nagle i najczęściej ustępuje w ciągu tygodnia. Przewlekła biegunka utrzymuje się przez długi czas. Stoperan Fast stosuje się w celu zatrzymania biegunki, ale nie leczy on jej przyczyny. Jeśli znana jest przyczyna biegunki, należy leczyć tę przyczynę.

Działanie

Tabletki na biegunkę

Lek Stoperan Fast to lek przeciwbiegunkowy, zawiera chlorowodorek loperamidu. Jest to substancja, która zmniejsza perystaltykę jelit i znacznie wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita, działając w ten sposób przeciwbiegunkowo. Stoperan Fast działa wyłącznie tam, gdzie to potrzebne, to
znaczy w jelitach. Zatrzymuje biegunkę najczęściej już w ciągu kilku godzin. Stoperan Fast to tabletka z liofilizatem doustnym, to znaczy, że po umieszczeniu na języku rozpuszcza się w ciągu kilku sekund. Następnie tabletka zostaje automatycznie połknięta ze śliną. Tabletkę można przyjmować także bez popicia.

Dawkowanie

Jak stosować lek Stoperan Fast?

Dorośli i dzieci w wieku od 8 do 17 lat:

Biegunka ostra: początkowa dawka 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych, lub 1 tabletka (2 mg) dla dzieci, a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu.
Biegunka przewlekła: początkowa dawka wynosi 2 tabletki (4 mg) na dobę dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) na dobę dla dzieci. Dawkę dobową należy modyfikować aż do momentu uzyskania od 1 do 2 normalnych stolców na dobę, co zazwyczaj osiąga się poprzez stosowanie dawki podtrzymującej
wynoszącej od 1 do 6 tabletek (od 2 mg do 12 mg) na dobę.

Dawka maksymalna w ostrej i przewlekłej biegunce wynosi 8 tabletek (16 mg) na dobę dla dorosłych.
U dzieci dawkę leku należy dostosować do masy ciała (3 tabletki/20 kg mc.), pamiętając równocześnie o tym, że całkowita dawka dobowa nie może być większa niż 8 tabletek.

Dzieci w wieku od 6 do 7 lat:

Biegunka ostra: 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 tabletki (4 mg) na dobę.

Tabletkę Stoperan Fast należy umieścić na języku, poczekać aż się rozpuści i połknąć ze śliną. Minimalny czas rozpadu tabletki wynosi kilka sekund.

Biegunka może ustąpić po jednej dawce. Wówczas nie należy dłużej stosować leku.

Przeciwwskazania

Kiedy nie należy stosować tego leku?

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na loperamid lub którykolwiek składnik tego leku.
  • U dzieci w wieku poniżej 6 lat.
  • Jeśli uważa się, że przyczyną biegunki może być zatrucie, na przykład metalem ciężkim (rtęcią, ołowiem lub kadmem).
  • Jeśli pacjent ma rozdęcie okrężnicy (megacolon). Jest to nadmiernie rozszerzone jelito grube, który może wystąpić u pacjentów z chorobą Hirschsprunga, chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (colitis ulcerosa), którego objawami są: bolesne wzdęcie brzucha, gorączka i przyspieszenie tętna.
  • Jeśli pacjent ma niedrożność jelit, która powoduje "wyciek" wodnistych stolców. Ma to miejsce w niektórych zaburzeniach jelitowych.
  • W przypadku utrzymującego się kurczowego bólu brzucha, nudności, wymiotów, wysokiej gorączki i obecności w stolcu śluzu lub krwi. Objawy te mogą być związane chorobą zwaną czerwonką bakteryjną.
  • Jeśli u pacjenta występuje bakteryjne zapalenie jelita grubego i/lub jelita cienkiego wywołane przez bakterie takie jak: Salmonella, Shigella i Campylobacter.
  • Jeśli u pacjenta występuje ciężkie zapalenie jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego wywołane stosowaniem niektórych antybiotyków).
  • We wszystkich przypadkach, w których normalne wypróżnienia nie powinny być tłumione. Podawanie należy przerwać natychmiast w przypadku pojawienia się zaparcia lub powiększenia obwodu brzucha.

Przechowywanie

Jak przechowywać lek Stoperan Fast?

Lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 

Działania niepożądane

W przypadku wystąpienia następujących objawów należy zaprzestać przyjmowania Stoperan Fast i zasięgnąć porady lekarza.

Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1000 osób): reakcja nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna (włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym) oraz reakcja anafilaktoidalna (ciężka reakcja alergiczna na całym ciele); utrata świadomości, obniżony poziom świadomości, wzmożone napięcie mięśniowe, nieprawidłowa koordynacja; niedrożność jelita, rozszerzenie okrężnicy, wzdęcia; toksyczna reakcja alergiczna skóry i błon śluzowych występująca z zaczerwienieniem, powstaniem pęcherzy i złuszczaniem naskórka (wykwity pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka i rumień wielopostaciowy), obrzęk twarzy, pokrzywka, świąd.

Ponadto mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • Działania niepożądane występujące często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 pacjentów): zawroty głowy, zaparcie, nudności, wzdęcia.
  • Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 pacjentów): senność, bóle brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, suchość w ustach, ból w nadbrzuszu, wymioty, dyspepsja, wysypka.
  • Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1 000 pacjentów): zwężenie źrenicy, zatrzymanie moczu, pieczenie języka, zmęczenie.
  • Działania niepożądane częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ból w nadbrzuszu, ból brzucha promieniujący do pleców, wrażliwość uciskowa brzucha, gorączka, przyspieszone tętno, nudności, wymioty, mogące być objawami stanu zapalnego trzustki (ostre zapalenie trzustki).

Stosowanie innych leków

Lek Stoperan Fast a inne leki

W przypadku stosowania poniższych leków, przed zastosowaniem Stoperan Fast należy skonsultować się z lekarzem:

  • produkty lecznicze o porównywalnych farmakologicznych właściwościach jak loperamid, ponieważ mogą one wzmocnić działanie leku Stoperan Fast;
  • produkty lecznicze, które przyspieszają przejście przez układ pokarmowy, ponieważ mogą one osłabić działanie leku Stoperan Fast;
  • rytonawir (lek stosowany w zakażeniu wirusem HIV);
  • chinidyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca);
  • desmopresyna stosowana doustnie (lek stosowany w leczeniu nietrzymania moczu); 
  • itrakonazol lub ketokonazol (leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych);
  • gemfibrozyl (lek stosowany w celu obniżenia stężenia cholesterolu).

Ciąża i karmienie piersią

Należy zwrócić się do lekarza, ponieważ nie zaleca się przyjmowania leku w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze lek może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza przewidywana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla matki i płodu.

Substancja, która powoduje działanie leku Stoperan Fast przenika do mleka matki w bardzo niewielkich ilościach. Dlatego lek Stoperan Fast nie jest zalecany, jeśli pacjentka karmi piersią. Jeśli jednak pacjentka zdecyduje się na zastosowanie go, powinna przerwać karmienie. W razie konieczności należy się skonsultować z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Tabletki z liofilizatem Stoperan Fast są przeciwwskazane do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat. 

Prowadzenie pojazdów i maszyn

W przebiegu biegunki leczonej loperamidem mogą wystąpić: zmęczenie, zawroty głowy lub senność. Dlatego też należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

  • Stoperan Fast działa objawowo, nie leczy przyczyny biegunki. W chwili, gdy przyczyna stanie się wiadoma, należy wdrożyć leczenie przyczynowe, jeżeli jest to możliwe. W razie wątpliwości zawsze należy poradzić się lekarza.
  • U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u dzieci i osób starszych może wystąpić odwodnienie i niedobór elektrolitów. Objawami odwodnienia mogą być: suchość w jamie ustnej, zawroty głowy i (lub) wymioty. Dlatego w czasie biegunki w pierwszej kolejności należy uzupełniać niedobory wody i soli mineralnych i zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, co oznacza, że należy dużo pić oraz uzupełniać cukier i sól. W aptece można kupić specjalną mieszankę soli i cukru (doustny płyn nawadniający), którą należy rozpuścić w wodzie. Należy poprosić o radę lekarza lub farmaceutę.
  • U chorych na AIDS i leczonych z powodu biegunki lekiem Stoperan Fast, leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia wzdęcia brzucha. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. U osób z AIDS i ciężkim zakażeniem jelit (zakaźnym zapaleniem okrężnicy), którzy przyjmują loperamid (substancję, która znajduje się również w Stoperan Fast), zdarzały się przypadki podwyższonego ryzyka wystąpienia toksycznego rozdęcia okrężnicy. Jest to silne rozszerzenie jelita grubego, którego objawami jest, m.in. bardzo boleśnie wzdęty brzuch, gorączka i podwyższone tętno.
  • W przypadku niewydolności wątroby, przed przyjęciem leku Stoperan Fast należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Możliwe, że konieczna będzie kontrola stanu zdrowia pacjenta. Ponadto, aby uniknąć działań niepożądanych dotyczących układu nerwowego, konieczne może być dostosowanie
    dawki leku.
  • Nie należy stosować Stoperan Fast w innych chorobach niż te, w których jest wskazany, nie przyjmować większej dawki niż zalecana. U osób, które przyjęły za dużą dawkę loperamidu, substancji czynnej znajdującej się w leku Stoperan Fast, zgłaszano poważne problemy dotyczące serca (objawy szybkiego lub nieregularnego rytmu serca).