LEK
Lek na biegunkę bez recepty
Stoperan Fast 2 mg, tabletki przeciwbiegunkowe z loperamidem dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
Uzupełnij swoją apteczkę
Informacje o produkcie
Stoperan Fast 2 mg to produkt leczniczy w postaci tabletek przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Lek przecibiegunkowy z loperamidem, który zmniejsza perystaltykę jelit i znacznie wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita.
Substancją czynną leku jest loperamidu chlorowodorek (Loperamidi hydrochloridum) 2 mg.
Substancje pomocnicze to: mannitol, pullulan, aspartam (E 951), aromat miętowy (zawierający: maltodekstrynę kukurydzianą (zawiera glukozę), substancje aromatyczne, modyfikowaną skrobię kukurydzianą (E1450)), sodu wodorowęglan, polisorbat 80.
Lek Stoperan Fast jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Ostra biegunka rozpoczyna się nagle i najczęściej ustępuje w ciągu tygodnia. Przewlekła biegunka utrzymuje się przez długi czas. Stoperan Fast stosuje się w celu zatrzymania biegunki, ale nie leczy on jej przyczyny. Jeśli znana jest przyczyna biegunki, należy leczyć tę przyczynę.
Lek Stoperan Fast to lek przeciwbiegunkowy, zawiera chlorowodorek loperamidu. Jest to substancja, która zmniejsza perystaltykę jelit i znacznie wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita, działając w ten sposób przeciwbiegunkowo. Stoperan Fast działa wyłącznie tam, gdzie to potrzebne, to
znaczy w jelitach. Zatrzymuje biegunkę najczęściej już w ciągu kilku godzin. Stoperan Fast to tabletka z liofilizatem doustnym, to znaczy, że po umieszczeniu na języku rozpuszcza się w ciągu kilku sekund. Następnie tabletka zostaje automatycznie połknięta ze śliną. Tabletkę można przyjmować także bez popicia.
Dorośli i dzieci w wieku od 8 do 17 lat:
Biegunka ostra: początkowa dawka 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych, lub 1 tabletka (2 mg) dla dzieci, a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu.
Biegunka przewlekła: początkowa dawka wynosi 2 tabletki (4 mg) na dobę dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) na dobę dla dzieci. Dawkę dobową należy modyfikować aż do momentu uzyskania od 1 do 2 normalnych stolców na dobę, co zazwyczaj osiąga się poprzez stosowanie dawki podtrzymującej
wynoszącej od 1 do 6 tabletek (od 2 mg do 12 mg) na dobę.
Dawka maksymalna w ostrej i przewlekłej biegunce wynosi 8 tabletek (16 mg) na dobę dla dorosłych.
U dzieci dawkę leku należy dostosować do masy ciała (3 tabletki/20 kg mc.), pamiętając równocześnie o tym, że całkowita dawka dobowa nie może być większa niż 8 tabletek.
Dzieci w wieku od 6 do 7 lat:
Biegunka ostra: 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 tabletka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 tabletki (4 mg) na dobę.
Tabletkę Stoperan Fast należy umieścić na języku, poczekać aż się rozpuści i połknąć ze śliną. Minimalny czas rozpadu tabletki wynosi kilka sekund.
Biegunka może ustąpić po jednej dawce. Wówczas nie należy dłużej stosować leku.
Lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
W przypadku wystąpienia następujących objawów należy zaprzestać przyjmowania Stoperan Fast i zasięgnąć porady lekarza.
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1000 osób): reakcja nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna (włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym) oraz reakcja anafilaktoidalna (ciężka reakcja alergiczna na całym ciele); utrata świadomości, obniżony poziom świadomości, wzmożone napięcie mięśniowe, nieprawidłowa koordynacja; niedrożność jelita, rozszerzenie okrężnicy, wzdęcia; toksyczna reakcja alergiczna skóry i błon śluzowych występująca z zaczerwienieniem, powstaniem pęcherzy i złuszczaniem naskórka (wykwity pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka i rumień wielopostaciowy), obrzęk twarzy, pokrzywka, świąd.
Ponadto mogą pojawić się następujące dolegliwości:
W przypadku stosowania poniższych leków, przed zastosowaniem Stoperan Fast należy skonsultować się z lekarzem:
Należy zwrócić się do lekarza, ponieważ nie zaleca się przyjmowania leku w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze lek może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza przewidywana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla matki i płodu.
Substancja, która powoduje działanie leku Stoperan Fast przenika do mleka matki w bardzo niewielkich ilościach. Dlatego lek Stoperan Fast nie jest zalecany, jeśli pacjentka karmi piersią. Jeśli jednak pacjentka zdecyduje się na zastosowanie go, powinna przerwać karmienie. W razie konieczności należy się skonsultować z lekarzem.
Tabletki z liofilizatem Stoperan Fast są przeciwwskazane do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
W przebiegu biegunki leczonej loperamidem mogą wystąpić: zmęczenie, zawroty głowy lub senność. Dlatego też należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Podobne produkty