Ibupar Forte 400 mg, 20 tabletek - Z ibuprofenem na bóle różnego pochodzenia, bolesne miesiączkowanie i gorączkę thumb
Ibupar Forte 400 mg, 20 tabletek - Z ibuprofenem na bóle różnego pochodzenia, bolesne miesiączkowanie i gorączkę - 1 thumb
Marka: Ibupar

LEK

Marka: Ibupar

Ibupar Forte 400 mg, 20 tabletek

Z ibuprofenem na bóle różnego pochodzenia, bolesne miesiączkowanie i gorączkę

Ibupar forte 400 mg uśmierza bóle głowy, zębów, mięśni oraz bolesne miesiączkowanie. Redukuje gorączkę w przebiegu przeziębienia i grypy.

11,49 zł

0,57 zł za 1 sztukę

Darmowa wysyłka od 229,00 zł •
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Ibupar forte z ibuprofenem 400 mg na ból i gorączkę

Ibupar forte to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).  Czerwone, okrągłe tabletki z dawką 400 mg ibuprofenu.

Skład

Co znajduje się w składzie Ibupar forte?

Substancja czynna: ibuprofen (Ibuprofenum) – 400 mg w 1 tabletce powlekanej.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (101), skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, alkohol poliwinylowy, sodu laurylosiarczan, sodu stearylofumaran.

Otoczka: makrogol (4000), hypromeloza (E 5), hypromeloza (E 15), hydroksypropyloceluloza, żółcień pomarańczowa (E 110) lak, czerwień koszenilowa (E 124).

Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, co oznacza, że jest uznawany za „wolny od sodu”. Ze względu na obecność żółcieni pomarańczowej (E 110) lak oraz czerwieni koszenilowej (E 124) lek może wywoływać reakcje alergiczne.

Wskazania

Kiedy należy stosować Ibupar forte?

Lek stosuje się w następujących przypadkach:

  • Bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego różnego pochodzenia:
    • bóle głowy (w tym migrenowe),
    • bóle zębów,
    • bóle mięśni, kości i stawów,
    • bóle pourazowe,
    • nerwobóle,
    • bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie.
  • Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy i przeziębienia).
  • Bolesne miesiączkowanie.

Działanie

Jak działają składniki tabletek Ibupar forte?

Substancją czynną jest ibuprofen. Należy on do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które hamują powstawanie stanów zapalnych, zmniejszają odczuwanie bólu oraz obniżają podwyższoną temperaturę ciała (działanie przeciwgorączkowe).

Dawkowanie

Jak stosować Ibupar forte?

Lek należy stosować doustnie, w trakcie lub po posiłku. Należy przyjmować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: Dawka początkowa wynosi 400 mg (1 tabletka) jednorazowo lub 1 tabletka (400 mg) co 4 do 6 godzin, w zależności od potrzeb.
  • Maksymalna dawka dobowa: Nie należy przekraczać 1200 mg (3 tabletki) na dobę.
  • Czas trwania terapii: Jeśli po upływie 3 dni stosowania objawy nie ustąpią, nasilą się (np. gorączka lub ból) bądź pojawią się nowe dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować tabletek Ibupar forte?

Stosowanie leku jest zabronione w przypadku:

  • uczulenia na ibuprofen lub którykolwiek ze składników pomocniczych leku,
  • istniejącej obecnie lub w przeszłości choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, perforacji lub krwawienia (w tym występujących po zastosowaniu leków z grupy NLPZ),
  • ciężkiej niewydolności wątroby, nerek lub serca,
  • występujących w przeszłości lub obecnie objawów alergii (katar, pokrzywka, astma oskrzelowa) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ,
  • ostatnich trzech miesięcy ciąży,
  • jednoczesnego przyjmowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym selektywnych inhibitorów COX-2,
  • skazy krwotocznej (skłonności do krwawień),
  • wieku poniżej 12 lat.

Przechowywanie

  • Przechowuj lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.
  • Nie stosuj leku po upływie terminu ważności (oznacza on ostatni dzień podanego miesiąca).
  • Nie wyrzucaj leków do kanalizacji ani domowych pojemników na odpady.

Działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy może wywoływać skutki uboczne.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i udać się do lekarza w przypadku wystąpienia:

  • Ciężkich reakcji skórnych (plamy z pęcherzami, łuszczenie się skóry, owrzodzenia ust, oczu, narządów płciowych, wysypki z gorączką, obrzękiem węzłów chłonnych – np. zespół Stevensa-Johnsona, zespół DRESS, AGEP).
  • Objawów reakcji alergicznej lub obrzęku naczynioruchowego (trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy i szyi, ból w klatce piersiowej mogący wskazywać na zespół Kounisa).

Inne działania niepożądane podzielone według częstości:

  • Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): wysypki (w tym plamisto-grudkowe), zmniejszenie apetytu, obrzęki.
  • Niezbyt często (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów): niestrawność, ból brzucha, nudności, zgaga, dyskomfort i bóle kurczowe w nadbrzuszu, ból głowy, mroczki, niewyraźne lub podwójne widzenie, zaburzenia widzenia barw, pokrzywka, świąd, łysienie, kołatanie serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, suchość w ustach, owrzodzenia dziąseł, nieżyt nosa, zespół objawów z bólami brzucha, gorączką, dreszczami i wymiotami.
  • Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, senność, pobudzenie, nerwowość, uczucie zmęczenia.
  • Bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): smoliste stolce, krwiste wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, depresja, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia świadomości, szumy uszne, zaburzenia słuchu, niewydolność nerek, krwiomocz, wielomocz, zaburzenia czynności i zapalenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia w obrazie krwi (anemia, leukopenia, małopłytkowość i inne), ostre reakcje nadwrażliwości (duszność, wstrząs, skurcz oskrzeli).
  • Częstość nieznana: nadwrażliwość skóry na światło, ból w klatce piersiowej (zespół Kounisa).

Stosowanie innych leków

Ibupar forte a inne leki

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach. Ibupar forte może wchodzić w interakcje z:

  • kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ (zwiększone ryzyko działań niepożądanych),
  • lekami obniżającymi ciśnienie krwi (inhibitory ACE np. kaptopryl, beta-adrenolityki np. atenolol, antagoniści receptora angiotensyny II np. losartan),
  • lekami moczopędnymi (możliwe osłabienie ich działania),
  • lekami przeciwzakrzepowymi (rozrzedzającymi krew, np. warfaryna, acenokumarol, tyklopidyna, kwas acetylosalicylowy),
  • litem i metotreksatem (zwiększenie ich stężenia w osoczu),
  • zydowudyną (wydłużenie czasu krwawienia),
  • kortykosteroidami (zwiększone ryzyko zaburzeń i krwawień z przewodu pokarmowego),
  • glikozydami nasercowymi (zwiększenie ich stężenia i nasilenie niewydolności serca),
  • mifeprystonem (NLPZ mogą zmniejszyć jego skuteczność w okresie 8–12 dni po podaniu),
  • cyklosporyną (zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek),
  • antybiotykami chinolonowymi (zwiększone ryzyko drgawek).

Ciąża i karmienie piersią

Ibupar forte w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża: Stosowanie w ostatnich 3 miesiącach ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane (ryzyko uszkodzenia serca i nerek płodu, opóźnienia porodu i krwawień). W pierwszych 6 miesiącach ciąży oraz od 20. tygodnia (ryzyko małowodzia i zwężenia przewodu tętniczego u dziecka) nie należy stosować leku, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią: Ibuprofen i jego metabolity przenikają w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. Jest mało prawdopodobne, aby lek w dawkach zalecanych na ból i gorączkę wpływał niekorzystnie na niemowlę.

Płodność: Lek należy do grupy NLPZ, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat. U odwodnionych dzieci i młodzieży istnieje ryzyko zaburzeń czynności nerek.

Ostrzeżenia

  • Istnieje ryzyko krwotoku, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego (również ze skutkiem śmiertelnym). W razie wystąpienia krwawienia należy natychmiast odstawić lek.
  • Przyjmowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużych dawkach i długotrwale, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru.
  • Wymagana jest konsultacja z lekarzem u osób z chorobami serca, po udarze, z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu, cukrzycą, obrzękami, toczniem rumieniowatym układowym, chorobami tkanki łącznej, astmą oskrzelową, zaburzeniami krzepnięcia lub chorobami nerek i wątroby.
  • Lek może maskować objawy zakażenia (gorączkę, ból) i opóźniać właściwe leczenie.
  • W przypadku pojawienia się zaburzeń widzenia (mroczki, zaburzenia widzenia barwnego) należy odstawić lek i udać się do lekarza.
  • To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Producent
Adamed Pharma S.A.
ul. Mariana Adamkiewicza 6A
05-152 Pieńków, Czosnów k. Warszawy
[email protected]