Nowość
Status: Dostępny

LEK

Ibufast Forte, 50 tabletek

Tabletki przeciwbólowe z ibuprofenem

Ibufast Forte to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny w tabletkach. Na ból różnego pochodzenia i objawy przeziębienia.

14,05 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Ibufast Forte, tabletki

Ibufast Forte to produkt leczniczy w formie tabletek z ibuprofenem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Dla osób dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.

Skład

Co zawierają tabletki Ibufast Forte?

Substancją czynną leku jest ibuprofen – 1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki: hypromeloza (2910), skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; otoczka: hypromeloza (2910), glikol propylenowy (E 1520), talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Lek jest przeznaczony do stosowania w krótkotrwałym objawowym leczeniu: bólów o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takich jak: bóle reumatyczne i mięśniowe, bóle pleców, nerwobóle, pierwotne bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, migrena, bóle głowy, objawów grypy i przeziębienia, gorączki trwającej krócej niż 3 dni.

Działanie

Lek przeciwbólowy z ibuprofenem

Lek Ibufast Forte zawiera ibuprofen w dawce 400 mg, który należy do grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

Jak stosować lek Ibufas Forte?

Dorośli i młodzież od 12. roku życia: zalecana dawka to 400 mg ibuprofenu (1 tabletka) do 3 razy na dobę w odstępach co 4 - 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 1200 mg ibuprofenu (3 tabletki) na dobę.

Dawka ibuprofenu zależy od wieku i masy ciała pacjenta. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia nie należy przekraczać maksymalnej pojedynczej dawki 400 mg ibuprofenu.

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku ibufast Forte? 

Leku Ibufast Forte nie należy stosować: jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, u osób z nadwrażliwością (uczuleniem) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),  u pacjentów cierpiących obecnie lub w przeszłości z powodu:

  • astmy, pokrzywki lub reakcji typu alergicznego po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
  • zwiększonej skłonności do krwawień lub czynnych krwawień,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacji, związanymi z wcześniejszym leczeniem NLPZ,
  • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowsk iego-Crohna, wrzodu trawiennego lub nawracającego krwawienia z przewodu pokarmowego
    (zdefiniowanego jako dwa lub więcej wyraźnych epizodów potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia),
  • ciężkiej niewydolności serca, nerek i wątroby,
  • wrodzonych zaburzeń metabolizmu porfiryny (np. ostrej porfirii przerywanej),
  • przewlekłego alkoholizmu (14 do 20 drinków tygodniowo lub więcej),
  • zaburzeń produkcji krwinek o nieznanej etiologii.

Przechowywanie

Jak przechowywać Ibufast Forte?

Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku oraz na blistrze po: Termin ważności (EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast zaprzestać stosowania ibuprofenu i zwrócić się o pomoc medyczną:

  • Zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami na środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach. Te ciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka). 
  • Rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS). 
  • Czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami, z jednoczesną gorączką.
  • Objawy zwykle pojawiają się na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa).

Działania niepożądane obserwowane w przypadku ibuprofenu są podobne jak w przypadku innych NLPZ:

Często: niestrawność, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, smoliste stolce, krwawe wymioty i krwawienie z przewodu pokarmowego; bóle i zawroty głowy; wysypka skórna; zmęczenie.

Niezbyt często: zapalenie żołądka, wrzód dwunastnicy, wrzód żołądka, owrzodzenie jamy ustnej i  perforacja przewodu pokarmowego; nefrotoksyczność, w tym cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy i niewydolność nerek; astma, skurcz oskrzeli i duszność; zapalenie wątroby, żółtaczka i zaburzenia
czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości; pokrzywka, swędzenie, plamica, obrzęk naczynioruchowy i reakcja nadwrażliwości na światło; bezsenność, niepokój i depresja; upośledzenie słuchu, zawroty głowy i szumy uszne; parestezje i senność; zaburzenia widzenia; nieżyt nosa.

Rzadko: reakcje anafilaktyczne; Objawami mogą obejmować: obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardię, niedociśnienie tętnicze (anafilaksję, obrzęk naczynioruchowy lub ciężki wstrząs); aseptyczne zapalenie opon mózgowych; leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość aplastyczna, neutropenia, agranulocytoza i  niedokrwistość hemolityczna; Pierwsze objawy to: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia jamy ustnej, objawy grypopodobne, silne zmęczenie, niewyjaśnione krwawienie i siniaczenie; neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego; zapalenie nerwu wzrokowego; obrzęk; dezorientacja.

Bardzo rzadko: niewydolność serca i zawał mięśnia sercowego; zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami na środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach. Te ciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); niewydolność wątroby; zapalenie trzustki; nadciśnienie tętnicze.

Częstość nieznana: ból w klatce piersiowej, mogący być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej nazywanej zespołem Kounisa; czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami, z jednoczesną gorączką. Objawy zwykle pojawiają się na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa);
zaostrzenie zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Może wystąpić ciężka reakcja skórna znana jako zespół DRESS (reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi). Objawy DRESS obejmują rozległą wysypkę, wysoką temperaturę ciała i powiększone węzły chłonne.

Stosowanie innych leków

Lek ibufast Forte a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Należy zachować ostrożność u pacjentów leczonych którymkolwiek z następujących leków, z uwagi na zgłaszane interakcje:

  • Lit - NLPZ mogą zmniejszać wydalanie litu.
  • Metotreksat - NLPZ mogą zmniejszać wydalanie metotreksatu, a w konsekwencji zwiększać jego stężenie w osoczu. 
  • Glikozydy nasercowe - NLPZ mogą nasilać niewydolność serca, zmniejszać szybkość filtracji kłębuszkowej i zwiększać stężenie glikozydów nasercowych
    w osoczu.
  • Cholestyramina - jednoczesne podawanie ibuprofenu i cholestyraminy może zmniejszać wchłanianie ibuprofenu w  przewodzie pokarmowym. Jednak znaczenie kliniczne tej reakcji nie jest znane.
  • Cyklosporyna - podawanie NLPZ i cyklosporyny z większa ryzyko nefrotoksyczności.
  • Leki przeciwnadciśnieniowe, beta-blokery i leki moczopędne - NLPZ mogą zmniejszać działanie tych leków. Leki moczopędne - mogą zwiększać ryzyko nefrotoksyczności NLPZ. U niektórych pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (np. pacjentów odwodnionych lub pacjentów w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek) jednoczesne podawanie inhibitora ACE, beta-blokera lub antagonisty angiotensyny II i inhibitorów cyklooksygenazy może prowadzić do jeszcze większego pogorszenia zaburzenia czynności nerek, w  tym do ostrej niewydolności nerek, która zwykle jest odwracalna. W związku z tym to połączenie leków należy stosować z zachowaniem ostrożności, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Pacjenci powinni utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia i należy rozważyć okresowe monitorowanie czynności nerek po rozpoczęciu leczenia skojarzonego.
  • Inne NLPZ, w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2 - należy unikać jednoczesnego stosowania leku ibufast Forte z innymi NLPZ, w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2, ze względu na możliwość ich addytywnego działania.
  • Kortykosteroidy - przy równoczesnym stosowaniu z NLPZ zwiększają one ryzyko owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienia z przewodu pokarmowego.
  • Leki przeciwzakrzepowe - NLPZ mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, np. warfaryny.
  • Kwas acetylosalicylowy - podobnie jak w przypadku innych NLPZ, podawanie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego nie jest ogólnie zalecane ze względu na możliwość nasilenia działań niepożądanych.
  • Leki przeciwpłytkowe (np. klopidogrel i tyklopidyna), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) Występuje zwiększenie ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego podczas stosowania jednocześnie z NLPZ.
  • Aminoglikozydy - NLPZ mogą zmniejszać wydalanie aminoglikozydów.
  • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo Biloba) - może nasilać ryzyko krwawień w połączeniu z NLPZ. 
  • Mifepryston - NLPZ mogą osłabiać działanie mifeprystonu.
  • Antybiotyki chinolonowe - pacjenci przyjmujący NLPZ i chinolony mogą przejawiać zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek.
  • Takrolimus - istnieje zwiększone ryzyko nefrotoksyczności, gdy NLPZ stosowany jest jednocześnie z takrolimusem.
  • Zydowudyna - istnieje zwiększone ryzyko toksyczności hematologicznej, gdy NLPZ stosowany jest jednocześnie z zydowudyną.
  • Pochodne sulfonylomocznika - NLPZ mogą nasilać działanie leków zawierających sulfonylomocznik (odnotowano rzadkie przypadki hipoglikemii u pacjentów, którym jednocześnie podawano pochodną sulfonylomocznika i ibuprofen).
  • Inhibitory CYP2C9 - jednoczesne podawanie ibuprofenu z inhibitorami CYP2C9 może prowadzić do zwiększenia ekspozycji na ibuprofen (substrat CYP2C9). Należy rozważyć zmniejszenie dawki ibuprofenu, szczególnie w przypadku podawania dużych dawek ibuprofenu jednocześnie z worykonazolem lub flukonazolem.
  • Probenecyd i sulfinpirazon - leki zawierające probenecyd lub sulfinpirazon mogą opóźniać wydalanie ibuprofenu.
  • Fenytoina - jednoczesne stosowanie leku ibufast Forte z fenytoiną może zwiększać stężenie tych leków w osoczu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Ibufast Forte.

Ciąża
Nie należy przyjmować leku Ibufast Forte, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu. Może on powodować zaburzenia związane z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność
do krwawień pacjentki i jej dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Ibufast Forte, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas próby zajścia w ciążę, należy
zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas.

Od 20. tygodnia ciąży lek Ibufast Forte może powodować u nienarodzonego dziecka zwężenie naczynia krwionośnego (kanału tętniczego) w sercu dziecka lub zaburzenia nerek, które mogą prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzia). Jeśli konieczne jest leczenie
przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkową obserwację.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Ibufast Forte u kobiet karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku Ibufast Forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. 

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Lek Ibufast Forte wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dlatego zaleca się większą czujność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Dotyczy to w szczególności przypadków stosowania ibuprofenu w połączeniu z alkoholem.

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.