Status: Dostępny
Producent: GABA GMBH

LEK

Producent: GABA GMBH

Elmex, żel, 25 g

Profilaktyka próchnicy

Emlex żel to lek o wysokim stężeniu fluoru do domowej fluoryzacji w profilaktyce próchnicy zębów i nadwrażliwości szyjek zębowych.

31,99 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Emlex żel z fluorem

Żel Elmex to produkt leczniczy do stosowania na zęby. Żel z fluorem do stosowania w profilaktyce i leczeniu próchnicy oraz do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.

Skład

Co zawiera lek Elmex

Substancje czynne w 1 g żelu zawierają łącznie 12,5 mg fluoru (30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur i 22,1 mg sodu fluorku).
Pozostałe składniki to glikol propylenowy, hydroksyetyloceluloza, sacharyna, aromat jabłkowy, aromat mentonowy z limonenem i linalolem, aromat mięty pieprzowej z limonenem, linalolem i alkoholem benzylowym, cytronellolem, eugenolem i geraniolem, aromat mięty ogrodowej z limonenem, eugenolem, alkoholem benzylowym, linalolem, benzoesanem benzylu i woda oczyszczona.

1 cm żelu Elmex (w przybliżeniu 0,5 g żelu) odpowiada 6,25 mg fluorku. 

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Lek Elmex z aminofluorkami przeznaczony jest do stosowania:

- profilaktycznie:

  • do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę
  • u pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami,

- leczniczo:

  • do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych,
  • do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych. 

Działanie

Jak działa Elmex żel?

  • Wysoce skuteczna formuła z aminofluorkiem
  • Znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy w porównaniu z samym codziennym szczotkowaniem zębów
  • Remineralizacja próchnicy w jej początkowym stadium
  • Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych

Dawkowanie

Jak stosować lek Elmex?

Stosowanie leku Elmex w domu:

  • W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia, lek Elmex stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie
    szczotkować zęby przez 2-3 minuty, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną. Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować lek Elmex tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Lek Elmex nie
    powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym – poniżej 6 lat).
  • W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych lek Elmex należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie.

W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną powyżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne.
Całkowity czas stosowania (szczotkowania i pozostawania leku w jamie ustnej) nie może przekroczyć 5 minut.

Stosowanie leku Elmex w gabinecie stomatologicznym:

Lek Elmex może być podawany za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Powinno się zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 minuty, ale nie dłużej niż przez 5 minut. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną. Zalecana częstość tego typu aplikacji to około dwa razy w roku. U pacjentów szczególnie narażonych na próchnicę ten sposób aplikacji można stosować częściej. Aplikacja żelu za pomocą łyżek rekomendowana jest od 8. roku życia. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Elmex?

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na Olaflur, Dectaflur, Sodu fluorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku. 
  • W przypadku patologicznych zmian złuszczających błony śluzowej jamy ustnej.
  • U pacjentów z fluorozą kości i (lub) szkliwa.
  • U osób, które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym – poniżej 6 lat, osoby niepełnosprawne). 

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. 

Działania niepożądane

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

  • Bardzo rzadko: złuszczanie błony śluzowej jamy ustnej, powierzchowne nadżerki błony śluzowej jamy ustnej lub owrzodzenie jamy ustnej (owrzodzenia, ranki, pęcherze).
  • Częstość nieznana: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie lub zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej, dyskomfort lub pieczenie w jamie ustnej, zdrętwienie, obrzęk lub opuchlizna, stan zapalny, świąd jamy ustnej, zmiany odczuwania smaku, uczucie suchości w jamie ustnej, zapalenie dziąseł), nudności lub wymioty.

Zaburzenia immunologiczne

  • Bardzo rzadko: nadwrażliwość (reakcje alergiczne) 

Stosowanie innych leków

Lek Elmex może oddziaływać:

  • z lekami zawierającymi fluor (np. tabletkami zawierającymi fluor). Należy zaprzestać przyjmowania wewnętrznie związków fluoru na jeden dzień przed i jeden dzień po zastosowaniu leku Elmex;
  • z produktami, które mogą tworzyć pianę (anionowe środki powierzchniowo czynne lub inne duże cząsteczki anionowe, np. detergenty);
  • z wapniem (np. w mleku), magnezem i glinem (zawartymi w lekach stosowanych w dolegliwościach żołądkowych do zobojętniania kwasu żołądkowego, zwanymi lekami zobojętniającymi). Jeżeli te substancje zostaną przyjęte bezpośrednio po zastosowaniu leku Elmex, może dojść do zmniejszenia skuteczności fluorków. 

Ciąża i karmienie piersią

  • Ciąża: nie ma dowodów na zagrożenie płodu wskutek przyjmowania fluorków. W razie konieczności można rozważyć stosowanie leku Elmex w okresie ciąży.
  • Karmienie piersią: badania dowiodły, że fluorki przenikają do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka. Po konsultacji z lekarzem należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać stosowanie leku Elmex. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować lek Elmex tylko pod nadzorem dorosłych. 

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Lek Elmex nie ogranicza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. 

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

  • Ponieważ lek zawiera aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej, osoby z astmą oskrzelową i innymi zaburzeniami dróg oddechowych przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem lub lekarzem stomatologiem.
  • Po aplikacji leku Elmex należy zaprzestać systemowego podawania fluoru (np. tabletek zawierających fluor) na jeden dzień przed i jeden dzień po zastosowaniu leku.